You are currently viewing Odśwież auto po zimie – przygotuj je na nowy sezon

Odśwież auto po zimie – przygotuj je na nowy sezon

Zima potrafi nieźle dać się we znaki nie tylko nam, ale także naszym pojazdom. Pośniegowe błoto, piach czy sól drogowa zostawiają ślady na karoserii, a wiele do życzenia po okresie zimowym pozostawia często także wnętrze auta. Przed nadejściem wiosny warto więc zadbać o stan samochodu. Z pomocą przychodzą salony autodetailingu, które w swoich ofertach posiadają zabiegi przywracające świetność czterem kółkom. O czym warto pamiętać przy odświeżaniu auta na wiosnę?

Mycie z zewnątrz

Obowiązkowym przystankiem na drodze do odświeżonego auta jest myjnia samochodowa. Dokładne umycie samochodu nie tylko sprawia, że ten lśni jak nowy, ale też pozwala określić stan nadwozia oraz wyznaczyć dodatkowe czynności, które będą przydatne w konkretnym przypadku. Mycie jest zatem etapem przygotowującym do takich zabiegów.

Do wykonania dokładnego czyszczenia z zewnątrz niezbędne są dobre oraz odpowiednio dopasowane środki chemiczne, a przy stosowaniu ich należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić lakieru. W profesjonalnych salonach, w których auto detailing jest codziennością, dobranie właściwych preparatów, a także umiejętne posłużenie się nimi nie stanowi problemu.

Naprawa i zabezpieczenie lakieru

naprawa i zabezpieczenie lakieruJeśli na lakierze pojawiły się rysy, nie warto się załamywać. Łatwo można bowiem uporać się z nimi, wykorzystując różne nowoczesne metody. W przypadku aut z niewielką ich ilością często wystarczy delikatne odświeżenie. Gdy pojawiają się silniejsze zarysowania, właściwsze może okazać się dogłębne polerowanie lakieru. Właściciele aut, którym zależy na całkowitym pozbyciu się rys, mogą rozważyć też usługę, jaką jest korekta lakieru. Ta pozwala pozbyć się nieestetycznych zarysowań w niezwykle dokładny sposób. Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest rozpoznanie rodzaju powłoki oraz wykonanie pomiaru jej grubości. W profesjonalnym salonie można liczyć na właściwą ocenę sytuacji.

Gdy auto już lśni warto rozważyć solidne zabezpieczenie lakieru. Wyjątkowo mocną ochroną są powłoki ceramiczne, których umiejętne nałożenie poprawia wygląd auta, ale też zwiększa ochronę przed promieniami UV, opadami atmosferycznymi, różnego rodzaju brudem oraz chemią. Zmniejszają także ryzyko powstawania zarysowań.

Oświetlenie bez skazy

W ramach przygotowania samochodu do wiosny warto zadbać także o oświetlenie. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że musi ono działać bez zarzutu, a znaczenie dla jego sprawności ma również stan lamp. Klosze wykonane z tworzyw sztucznych łatwo mogą ulegać zmatowieniu i podatne są na zarysowania. Gdy tak się dzieje, nie zawsze konieczna jest ich wymiana – rozwiązaniem staje się regeneracja reflektorów, z którą można się spotkać w ofercie profesjonalnych salonów. Możliwe jest też polerowanie lamp szklanych – odbywa się to bez demontażu, trzeba więc uważać na sąsiadujące elementy.

Odświeżenie wnętrze auta

W czasie zimy zabrudzeniom może ulec także wnętrze samochodu. Wówczas konieczne jest czyszczenie tapicerki. W zimowych miesiącach często nie mamy możliwości na szybkie pozbycie się zanieczyszczeń z foteli i kanap – warunki atmosferyczne nie sprzyjają wysychaniu, a ponadto szybko robi się ciemno, przez co niektórych plam nawet nie zauważamy. Może zdarzyć się, że wiosną konieczne będzie dogłębne pranie tapicerki samochodowej – dla fachowców nie stanowi ono problemu.

czyszczenie wnętrzaW wiosennych porządkach warto uwzględnić czyszczenie wszystkich elementów kabiny – deski rozdzielczej, przycisków, kratek nawiewów etc. By ich nie uszkodzić, konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków i metod. Bardzo delikatną częścią jest podsufitka, o której czyszczeniu nie należy zapominać, jednak konieczne jest zachowanie ostrożności.

Poza wspomnianymi zabiegami w ramach przygotowania auta do wiosny można wykonać jeszcze inne prace, np. ozonowanie wnętrza, które dezynfekuje kabinę. To, na jakie działania się zdecydujemy, zależy od indywidualnych potrzeb. Pewne jest to, że w nową porę roku warto wejść z odpowiednio przygotowanym do podróży samochodem. Dzięki temu czas spędzony w aucie będzie płynął przyjemnie.